prosztata 2Születéskor a prosztata borsószem nagyságú mirigy. A gyermekkor folyamán tömege enyhén növekszik, majd pubertáskor hirtelen növekedésnek indul. 25 éves korra teljesen kifejlődik, kb. gesztenye nagyságot ér el. A későbbi évek során bekövetkező, nem daganatos növekedésének oka ismeretlen.

 

A kutatók azt feltételezik, hogy a dülmirigy idővel egyre érzékenyebbé válik férfihormonokkal, pl. tesztoszteronnal szemben.

A prosztata megnagyobbodásának valószínűsége az életkorral fokozódik. 40 éves kor alatt ritkán okoz tüneteket, viszont 60 év felett a férfiak csaknem felénél. Az életkor mellett egyéb kockázati tényezők lehetnek: A prosztata kóros megnagyobbodása a családban halmozódhat, ami genetikai hajlamot feltételez.

A prosztata megnagyobbodása az amerikai és európai populációban gyakoribb, mint Ázsiában, tehát szintén genetikai okokból a nemzeti hovatartozás sem lényegtelen. A családi állapot szerepére utal, hogy ismeretlen okokból a nős férfiaknál nagyobb a prosztata megnagyobbodás gyakorisága, mint egyedülállóknál. A jelenség valószínűleg arra utal, hogy összefüggés van a szexuális aktivitás és az adenóma kockázata között.

Szerző: Dr. Vajer Péter


Forrás: Házi Patika